Kiedy możliwe jest wykluczenie z przetargu
Weryfikacja zdolności podmiotowej wykonawcy do realizacji zamówienia – powinna być dokonana kompleksowo, rzetelnie i z uwzględnieniem okoliczności faktycznych sprawy. Wynik tej weryfikacji musi prowadzić do jednoznacznego wniosku: czy wykonawca podlega wykluczeniu czy nie.
Przepisy o zamówieniach publicznych przewidują szereg przesłanek, które powodują, że wykonawca może zostać wykluczony z procedury przetargowej, a zatem zostanie pozbawiony możliwości uzyskania zamówienia publicznego, a finalnie jego oferta będzie odrzucona. Jest to ważny element badania wiarygodności prywatnych firm, które chcą współpracować z sektorem publicznym.
Wcześniejsze grzechy
Jedna z bardziej kontrowersyjnych przesłanek wykluczenia dotyczy niezakończonych lub zrealizowanych wadliwie wcześniejszych umów (art. 109 ust. 1 pkt 7 Prawa zamówień publicznych). Jest to przesłanka fakultatywna, czyli nie zawsze ma zastosowanie, decyduje o tym zamawiający, o czym informuje w dokumentach postępowania. Na podstawie tego przepisu wyklucza się wykonawcę, który z przyczyn leżących po jego stronie, w znacznym stopniu lub zakresie nie wykonał lub nienależycie wykonał albo długotrwale nienależycie wykonywał istotne zobowiązanie wynikające z wcześniejszej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Konsekwencją takiej okoliczności musi być: wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy, odszkodowane, wykonanie zastępcze lub realizacja uprawnień z tytułu rękojmi za wady.
Takie wykluczenie wykonawcy jest dopuszczalne w przypadku zajścia wszystkich przesłanek łącznie, a ponadto przesłanki te nie mogą być rozumiane dowolnie. Tym samym:
∑ musi dojść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta